Uvođenje sistema javnog beležništva doprineće rasterećenju sudova i obezbediće pravnu sigurnost za građane i investitore. Notari bi trebalo da počnu da rade 2014. godine, do kada će biti usvojen izmenjen Zakon o javnom beležništvu koji je donet 2011. godine, a koji se ne primenjuje.Da bi se uveo sistem javnog beležništva neophodno je rešiti jedno formalno pitanje, a to je da 100 notara položi javno-beležnički ispit, pri čemu je neophodno usaglasiti i izmeniti i 20 zakona. Takođe, biće neophodno i upostavljanje organa koji će regulisati rad notara, kao što je Komora javnih beležnika.
Pomoćnik ministra pravde i državne uprave u Vladi Republike Srbije Ljiljana Blagojević istakla je danas da će uvođenje sistema javnog beležništva doprineti rasterećenju sudova i obezbediti pravnu sigurnost za građane i investitore.
Blagojević je na skupu “Uloga javnog beležništva u unapređenju pravnog prometa u Republici Srbiji”, koji je održan u hotelu “Metropol Palas”, najavila da bi notari trebalo da počnu da rade 2014. godine, do kada će biti usvojen izmenjen Zakon o javnom beležništvu koji je donet 2011. godine, a koji se ne primenjuje.
Prema njenim rečima, da bi se uveo sistem javnog beležništva neophodno je rešiti jedno formalno pitanje, a to je da 100 notara položi javno-beležnički ispit, pri čemu je neophodno usaglasiti i izmeniti i 20 zakona. Takođe, biće neophodno i upostavljanje organa koji će regulisati rad notara, kao što je Komora javnih beležnika.
Uvođenje sistema notarijata odvija se u saradnji sa Nemačkom organizacijom za međunarodnu saradnju i održivi razvoj (GIZ) kroz projekat te organizacije posvećen reformi pravosuđa.
Direktor GIZ projekta za pravnu reformu u Srbiji Majk Falke istakao je da će javni beležnici povećati efikasnost pravosuđa, kao i pravnu sigurnost u privredi zemlje.
Falke je ukazao na to da će uvođenje beležnika biti pozitivno za potencijalne investitore jer će oni omogućiti da njihove investicije budu sigurne i da se pravni poslovi u privredi obavljaju efikasnije, što će sve doprineti nastavku ekonomskog razvoja Srbije.
Predsednik Komore javnih beležnika Nemačke Ričard Bok ponovio je da bi notari trebalo da omoguće stabilne tokove u državnim strukturama, pravosuđu i privredi.
Notari su jako značajan element za transparentnost novčanih tokova, i oni će izdavati javne isprave koje će pružiti mnogo veće garancije u pogledu svog sadržaja nego u slučaju da su ih izdale privatne strane, što će doprineti i smanjenju broja sporova, objasnio je Bok.
Predsednik Stručnog saveta Komore javnih beležnika Makedonije Marijan Kočanski rekao je da se notarijat pokazao kao najuspešnija služba koja je uspostavljena u toj zemlji u poslednjih 15 godina.
On je istakao da je deviza notarijata sigurnost, brzina i efikasnost, i ukazao na to da se u toj zemlji brzina poslova koje obavljaju građani uvećala za neverovatnih sto puta.
Govoreći o iskustvima i teškoćama upostavljanja sistema javnog beležništva u Makedoniji, naveo je nepostojanje i izmenu velikog broja zakona, kao i opstrukcije drugih službi koje nisu mogle da shvate pravi efekat rada notara.
Skupu su prisustvovali i predstavnici javno-beležničke profesije iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Makedonije, Republike Francuske i Savezne Republike Nemačke.
Cilj ovog simpozijuma jeste da pripremi Republiku Srbiju za što kvalitetniju izradu, dopunu ili usklađivanje procesnih i materijalno-pravnih zakona, što je jedan od preduslova za uspešnu primenu Zakona o javnom beležništvu od septembra 2014. godine, ali i da upozna buduće javne beležnike naše zemlje sa proširenim nadležnostima u javno-beležničkoj profesiji.